Online Atölyeler

AİLE DİZİMİNİN ÜÇ ANA PRENSİBİ

Hayatımızda yer alan sistemik alanlar üç temel prensipte geliştirilir: Aidiyet, Düzen ve Alma-Verme.

Bu üç kılavuz bize her sistemin farklı elemanları arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Bu ilkeler değiştirilir veya engellenirse, depresyon, rahatsızlık, karışıklık veya iyi olmama gibi durumlar hayatınızda ortaya çıkar.

Bu üç modül süresince, bu temel ilkeleri analiz edip, üzerinde çalışabilir ve bu ilkelerin günlük yaşamınızı ve kişisel ilişkilerinizi nasıl etkilediğinin farkına varabilirsiniz. Gün içinde değişen halleriniz ve endişeleriniz için kullanışlı ve uygulaması kolay teknik ve sistemler geliştireceksiniz.

AİDİYET

Aidiyet eksikliği; depresyon, kaygı, dışlanmışlık ve amaç eksikliği duygularıyla ilişkilidir.

Görüldüğünüzü hissetmek, bunun bir parçası olduğunuzu hissetmek yaşamınız için çok önemlidir. Bir aileye, bir grup arkadaşa, bir akran sistemine veya bir şirkete aitsiniz. Bu ve diğer sistemlerin bir parçasını hissetmek, duygusal ve sosyal bir varlık olduğunuz için bir insan olarak hayatta kalmanız için gereklidir.

Bu ilk modül, ihtiyaçlarınızın ve temel insan ilişkilerinizin bağlantısına ve uygunluğuna odaklanacaktır. Unutmayın, onlarla yeniden bağlantı kurmak, yaşamın temel enerjileriyle yeniden bağlantı kurmaktır.

Düzen

Kurban-Fail-Kurtarıcı üçgeni ile bağlantılı olan Düzen ilkesi ile bağlantıda olmamak, karışıklık ve iç yargı ile ilişkilidir. Düzensiz olduğunuzda, diğer insanların üzerinde veya altında durarak hakimlerin ve karşılaştırmaların toksik ilişkilerini yaratabilirsiniz.

Düzenlediğinizi hissetmek, düşüncelerinizi ve eylemlerinizi ve başkalarıyla olan ilişkilerinizi netleştirmeye yardımcı olur.

Alma & Verme

Bu ilkedeki dengesizlik, özellikle partneriniz ile yakın ilişkilerinizde, empati, duygusal karışıklık ve kötü yönetim eksikliğine yol açabilir.

Sosyal varlıklar olarak eşitlik ararız. İlişkinizde karşı taraf ile “Alma & Verme” prensibinde eşit hissetmiyorsanız, ilişki içinde kendinizi tükenmiş ya da verici olamayacak kadar bencil hissedebilirsiniz.

Bu 3. modülün çalışması, ilişkiler üzerindeki gücü tanımaya ve ihtiyaçlarınız ile yetenekleriniz arasındaki dengeyi yeniden kurmaya dayanır.

AİLE DİZİMİ

Aile Dizimleri sistemler ve ilişkiler üzerine çalışan, Bert Hellinger tarafından geliştirilmiş bir yöntemdir. Bu yöntem, bizi engellenmiş hissettiren problemlerimizi dışarıdan gözlemleyebilmemize yardımcı olur.

Aile Dizimlerinde süreci manipüle etmez aksine sizden ortaya çıkanlarla uyumlu bir şekilde size kendi cevaplarınızı bulabilmeniz için alan açarız. Kendinize dair inançlarınızı dönüştürürüz, kişisel ya da ailevi ilişkileriniz, eşleriniz, para, iş vb. Bu kendiniz ve diğerleri ile olan ilişkilerinize dönüşüm ve farkındalık getirecek bir yoldur.

Refah ve mutluluğunuzun anahtarı bedendir. Giderek yükselen bir zihinsel dünyada yaşadığımızdan dolayı bu unuttuğumuz bir bilgidir. Bedenimiz travma ve korkularımızın hatıralarını biriktirir ki bunlar salıverilebilir ve dönüştürülebilir.

Bedeniniz, düşünceleriniz ve duygularınız ile yakın ilişki halindedir. Size açık ve bağlantıda olduğunuzda ya da aksine engellediğiniz ve kaçıyor olduğunuz zamanlarda size bunu belli eder.

Beden, zihin ve duygular arasındaki ilişkiden anladığımız, bize bunlardan biri üzerine çalıştığımızda diğerini de dönüştürebileceğimizi gösterir.

Kendinize limitlerinizi, korkularınızı, travmalarınızı ve ağrılarınızı genişletirken eşlik edilmesine izin verin. Güvenli ve özenle hazırlanmış bir alanın yardımı ile kendinize güvenli ve saygılı bir şekilde açılabileceksiniz.

Aşağıda yer alan makalede sistem prensipleri ve nasıl çalıştıklarına dair daha fazla bilgi bulabilirsiniz.